חייגו עכשיו:

הבנק לא מכבד

הרבה בעלי עסקים ומנהלים בכירים מדווחים שלמרות שהעסק שלהם טוב, חיובי ומבטיח, יחס הבנק פחות כזה…

הם מנהלים עסק רווחי, צומח ומתפתח. בחלק מהמקרים מדובר בעסקים גדולים המעסיקים אנשי מקצוע מהשורה הראשונה ועדיין… היחס שהם מקבלים בבנק לא משקף את המציאות בחברה שלהם

הנה דוגמא למקרה כזה, כשישבתי אצל לקוח בתחום הפיתוח על בקשת אשראי נכנס לחדרו אחד הספקים הגדולים, הם עובדים יחד שנים לכן הרגיש חופשי להתעניין בנעשה. התעוררה שיחה מאוד פתוחה על גיוס אשראי לעסק, ליווי עסקי לחברות ועל עבודה עם הבנקים, דיברנו על ההבדלים ביחס הבנקים לעסקים קטנים ועסקים גדולים, על פערי המחירים וכו'.

אותו ספק סיפר בהרחבה ובגאווה עד כמה החברה שלו טובה (גם לפי דוחות הרו"ח וגם בפועל, יש צבר הזמנות, גבייה מאסיבית ותשלומי ספקים מתבצעים בזמן, תמיד!) ועד כמה, באופן פרדוקסלי, הקשר שלו עם הבנק גרוע.

מבחינתו, עושים לו עוול, כי למרות שהעסק שלו מצליח ורווחי הם כל הזמן מקשים עליו ומסמנים לו צ'קים וחיובים להחזרה במקום לחכות שיגיע להפקיד בסוף היום (כי הוא עסוק ולא תמיד מספיק להגיע לפני כן). סימונים אלה לדבריו סתם יוצרים לחץ ומתיחות מיותרת, הרי הוא מנהל עסק מצוין והוא תמיד דואג לכסות את היתרות.

למה אני משתפת? כי משהו מכל זה קורה להרבה בעלי עסקים

אחד האתגרים הוא קודם כל לזהות את הפער והאתגר הנוסף הוא לזהות את הסיבות לכך ולטפל בהן.

יחס הבנק (וכוונה לא ליחס הבנקאי כאדם אלא לאיכות האשראי הניתן ע"י הגוף הבנקאי) יכול לנבוע מגורמים שונים, אך ברוב המקרים הדבר מושפע הראש ובראשונה מהתנהלות החשבון ודירוגו, אך גם הענף אליו הוא שייך משפיע רבות.

גורם נוסף (שלפעמים נוטים לשכוח) וגם משפיע הוא הקבוצה אליה משויך החשבון ובה חשבונות בנק קשורים בצורות שונות.

אבל… אחת הסיבות הנפוצות לחריגות בחשבון ובעקיבותן לסימון חיובים להחזרה ולקבלת "נקודות רעות" בחשבון הבנק  הם הצ'קים!!

 

יש הנחה שאם ניתן צ'ק להיום, הסכום יוצג "רק" מחר ולכן מספיק לכסותו אחרי שיוצג, כלומר, פועלים בדיעבד, מגיבים…

כשסכום הצ'קים המוצגים גבוה מהיתרה, החשבון נכנס לחריגה ואז במקום לפעול תחומי המסגרת אנחנו פועלים ל"תיקון מצב". גם אם הכסף לכיסוי החריגה יופקד במהלך היום, בבנק, החשבון "חרג" והחריגה "כוסתה". נתונים אלה מצטברים במערכות ועם הזמן דירוג החשבון עלול להיפגע מכך

 

במקרה זה הפתרון קל יחסית! קודם כל חשוב להבין שכיסוי הצק חייב להיעשות ליום אליו ניתן ולא ביום בו הוא מוצג, כי לרוב אנחנו נראה את הצ'ק יום אחרי עם ערך של אתמול, כלומר, אם לא היתה יתרה מספקת יחד עם הצגת הצ'קים נראה חריגה (מיותרת) בחשבון.

 

תזרים מזומנים יכול לפתור את הבעיה!! הוא מציג מה צפוי בחשבון הבנק ומאפשר היערכות מראש ולא ביום החריגה. לחילופין אפשר לנהל רשימה מסודרת של הצ'קים שניתנו ולוודא מראש שהיתרה בחשבון מספיקה לכיסוי מלאו הסכום.

בכל מקרה תמיד דואגים לכיסוי צ'קים לתאריך אליו נתנו ולא ביום המחרת או ביום בו הם מוצגים, כי אז זה עלול להיות מאוחר…

את תזרים המזומנים אפשר לנהל בתכנה ייעודית או בטבלת אקסל פשוטה (מניסיון של שנים, הכי טוב!)

לקבלת מידע אך לבנות בעצמכם את תזרים המזומנים באקסל מוזמנים להשאיר הודעה, ליצור קשר או להמשיך לעקוב…

עוד בנושא

Page Reader Press Enter to Read Page Content Out Loud Press Enter to Pause or Restart Reading Page Content Out Loud Press Enter to Stop Reading Page Content Out Loud Screen Reader Support

ליצירת קשר

השאירו את הפרטים ואנו ניצור אתכם קשר